"NĚKDY I JEN ŽÍT JE HRDINSTVÍ"( SENECA)

Dne 13. 4. 2023 se zájemci z řad žáků napříč všemi obory měli možnost zúčastnit exkurze v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau, který v češtině známe pod názvem Osvětim-Březinka.

Rázem jsme se tak ocitli na místě, kde se v poměrně nedávné minulosti odehrávaly ty nejhorší a nejkrutější scénáře, které si jen stěží dokážeme představit. Každý z nás v duchu tiše děkoval, že se na tomto místě nachází v dnešní době a pouze za účelem vzdělávání.

Celým areálem tábora nás provázela přidělená paní průvodčí. Navštívili jsme budovy, ve kterých lidé žili, mimo jiné jsme viděli známou bránu s nápisem „Arbeit macht frei“, která je symbolem celého tábora, dále jsme mohli nahlédnout do cel táborového vězení, prohlédnout si neuvěřitelné množství předmětů zbylých po obětech, jako například hromady nádobí, oblečení, kufrů, bot, brýlí, modlitebních šátků a zubních protéz. Dokonce jsou zde k vidění i důkazy zločinů v podobě téměř dvou tun vlasů zavražděných žen. U Zdi smrti jsme společně vzdali poctu všem obětem. Úplně nejsilnější zážitek ve většině z nás pravděpodobně zanechala návštěva poslední plynové komory zachovalé v původním stavu. V Březince jsme si prohlédli koleje smrti, původní vagón zvaný dobytčák, který byl součástí jednoho z mnoha vlaků používaných ke transportu lidí do tábora, dále ruiny krematorií a původní zděné budovy, ve kterých byly ubytovány výhradně ženy.

Kromě historických faktů jsme si také vyslechli několik převyprávěných osobních příběhů, které celé exkurzi dodávaly ještě větší autenticitu.

Exkurze pro nás byla velmi zajímavá, přínosná a poučná. Každý z nás jistě cítil tíživou atmosféru, která byla pouze slabým nástinem pocitů strachu, bezmoci a zoufalství, které zde nevinní lidé ve skutečnosti prožívali. Napadá mě, že naše hlavní dojmy skvěle vystihuje myšlenka : „Někdy i jen žít je hrdinství.“ (Seneca)

za účastníky exkurze
Monika Bálintová (PL3)

zveřejněno: 17.04.2023

Svátek má: