Okresní kolo konverzační soutěže v AJ

Dne 24. 3. 2021 se konalo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Tato soutěž je organizována každoročně, letos však vzhledem k protiepidemickým opatřením proběhla online. Soutěžící se připojili přes online platformu Google Meet. Naši školu reprezentovala studentka třídy PMP2 Martina Palochová, jež byla vyslána do školního kola soutěže svou vyučující anglického jazyka Mgr. Zuzanou Richterovou. Jelikož Martina v tomto kole zvítězila, byla to právě ona, která „hájila naše barvy“ v okresním kole. Martina si vedla velmi dobře a v kategorii všech středních odborných škol z okresu skončila na třetím místě. Tady jsou její postřehy:

Musím říct, že jsem si soutěž, i přes všechny ty nervy užila. Co mne trochu zaskočilo, byla úroveň poslechové části zkoušky. Čekala jsem poslech maximálně tak na úrovni oficiálních Cambridge FCE testů. K mému překvapení jsme dostali poslech, který byl ale z úrovně CAE (druhá nejtěžší zkouška – po ní následuje už jen zkouška pro rodilé mluvčí). Když jsem přišla do oddělené „roomky“ kde probíhala ústní část, přivítali mne tři velmi milí učitelé. Už od začátku jsem měla pocit, že si jdu vyloženě popovídat, i když jsem pořád strašně stresovala. Po lehké úvodní konverzaci s učiteli, o mém profilovém obrázku na Googlu a o mé „profesi“ fotografa, jsem dostala k výběru témat – vybrala jsem si číslo 2 culture (kultura) a v tu chvíli jsem věděla, že jsem dosti v háji :D. Pak už následovalo mé představení, kde jsem se možná až moc rozpovídala o fotografovaní, herectví a SlamPoetry – k mému překvapení, dva ze tří učitelů věděli, o čem mluvím a rozvedli jsme docela zajímavou konverzaci na téma slamu. Následně jsem dostala dvě otázky od rodilého Angličana právě na téma „culture“, při kterých se mi komisi podařilo i rozesmát, když jsem prohlásila, že si myslím, že pro Českou kulturu je nejvýznamnější alkohol – konkrétně výroba vína a piva. A tím pro mne, naštěstí, skončila část, kdy jsem musela mluvit o kultuře. Následoval už jen popis obrázku, který byl z velmi starého, ještě černobílého filmu, a tímto jsem se dostala na úplný konec. Tak doufám, že jsem škole udělala dobré jméno. Na soutěž opravdu do smrti nezapomenu – nikdy v životě jsem nebyla tak nervózní a bude z toho dobré téma na slam :D. Děkuji za tuto úžasnou příležitost!

Poznámka pod čarou:

Slam poetry (z anglického slam = bouchnout, prásknout) je specifický styl, který se od veřejného stand-up výstupu liší zapojením básnických prvků jako je rytmus, rýmování nebo aktivním pohybem.

zveřejněno: 29.03.2021

Svátek má: